|
 
Program Geliştirme Test Soruları 1
1- Kapsam ve zaman
bakımından en kapsamlı olan plan aşağıdakilerden hangisidir?
A) ünite planı
B) ders planı
C) belirtke tablosu
D) yıllık plan
E) gözlem planı
2- Öğrencinin okuduğu bir kompozisyona başlık bulması hangi hedef
davranışa girmektedir?
A) Bilgi
B) Uygulama
Q Kavrama
D) sentez
E) analiz
3- Program geliştirme süreçleri arasında aşağıdakilerden hangisi
yer almaz?
A) hedefler
B) okulun fiziki durumu
Q içerik
D) eğitim düzeyi
E) değerlendirme
4- Öğretmenin derse başlarken öncelikle aşağıdakilerden hangisini
yapmalıdır?
A) konuları gözden geçirmeli
B) önceki konulara değinmeli
C) dikkat çekmeli
D) örnekler vermeli
E) İpucu vermeli
5- Öğrencilerin bir konuyu projeler hazırlayarak öğrenmesi
aşağıdaki ilkelerden hangisi ile ilgilidir?
A) Hayatilik
B) Ekonomiklik
c) Açıklık
D) Uygulanabilirlik
E) Yaparak-yaşayarak
6- Planlama yapmanın temel amacı aşağıdakilerden hangisidir?
A) sınıf içi kaynaştırmayı artırma
B) sınıftaki öğrencileri sosyal yapma
c) etkili öğrenmeyi sağlama
D) sınıf düzenini sağlama
E) öğretmene kolaylık sağlama
7- Bir öğretim programında ön koşul öğrenmeleri anımsatılması ve
önceki öğretilmelerin,onraki konulara temel olması aşağıdaki
ilkelerden hangisi ile ilgilidir?
A) hayatilik
B) aktüalite
C) açıklık
D) kaynaşıklık
E) aşamalılık
7- Bir öğretim programında ön koşul öğrenmeleri anımsatılması ve
önceki öğretilmelerin,sonraki konulara temel olması aşağıdaki
ilkelerden hangisi ile ilgilidir?
A) hayatilik
B) aktüalite
C) açıklık
D) kaynaşıklık
E) aşamalılık
9- Ömek bir program aşağıdaki özelliklerden hangisine sahip
değildir?
A) Toplumun ihtiyaçlarını karşılar
B) Öğrenci yaşantılarına yer verir
C) Kişisel ayrılıklara yer verir
D) Kişinin ilgi ve yeteneklerini geliştirir
E) Esnek değildir.
10- Uyancı karşısında aşağıdaki davranışlardan hangisi beklenir?
A) Hedef davranış
B) İçerik
C) Öğrenme yaşantısı
D) Tam öğrenme
E) Sınama durumu
11- Eğitim programlarında en önemli kuram aşağıdakilerden
hangisidir?
A) Daimicilik
B) Esasicilik
C) Davranışçılık ve bilişsel alan
D) İlericilik
E) Yeniden kurmacılık
12- Kişinin hayatından karşılaştığı değişik sorunlan çözme
becerisini kazandığı ve bu süreçte üst düzey düşünme becerilerini
kazandığı öğretim yöntemi aşağıdakilerden hangisidir?
A) Ders alıp yapma yöntemi
B) Problem çözme yöntemi
C) Örnek olay yöntemi
D) Tartışma yöntemi
E) Beyin fırtınası
13- Bir müzik öğretmeni öğrencilere flütün nasıl tutulduğunu
göstermiş. Daha sonrada her öğrencinin flütün nasıl tuttuklarına
bakmıştır.
Öğretmenin uyguladığı öğretim yöntemi aşağıdakilerden
hangisidir?
A) Örnek - olay yöntemi
B) Gösterip - yaptırma yöntemi
C) Tartışma yöntemi
D) Anlatım yöntemi
E) Problem çözme yöntemi
14- Ekonomi uzmanından oluşan bir grubun bir konuyu dinleyici
grubunun önünde değişik boyutlanyla tartışmasını sağlayan "tartışma
tekniği" aşağıdakilerden hangisidir?
A) forum
B) panel
c) soru-cevap
D) sempozyum
E) bildiri
15- Tartışma yönteminin kişinin çok yönlü gelişimine büyük oranda
katkısı vardır.
Aşağıdakilerden hangisi bu yöntemin kişinin gelişimine sağladığı en
önemli katkıdır?
A) Kişilerin birbirine saygı duymasını sağlaması
B) Etkili öğrenmeyi gerçekleştirmesi
C) Kişilerin düşündüğünü ifade etmesini ve paylaşmasını sağlaması
D) Kişilerin birbirini anlamasını sağlaması
E) Konuyu ilgi çekici ve zevkli bir ortama getirmesi
16- Öğretmen çocuk üzerinde anne mi yoksa baba mı etkili olduğunu
sınıfta öğrenciler arasında tartışılmasını sağlar .öğrenciler
konuşma için öğretmenden izin alır ve hemen herkes konu hakkında
konuşur.
Yukanda açıklaması yapılan tartışma tekniği aşağıdakilerden
hangisidir?
A) Brifing
B) sempozyum
C) Panel
D) Açık oturum
E) Münazara
17- Aşağıdakilerden hangisi sempozyum tekniğinin en önemli
özelliğidir?
A) Konuları her yönüyle tartışması
B) Bilimsel bakış açısı kazandırması
C) Dinleyenlerin uzun süre ilgisini çekmesi
D) Organizasyonu kolay olması
E) Ortak düşünceler ortaya çıkarma
18- Aşağıdaki yönetim yaklaşımlanndan hangisinde öğretmen daha
merkezdedir?
A) Sunuş yoluyla öğretim
B) Buluş yoluyla öğretim
C) Araştırma- inceleme yoluyla öğretim
D) Tam öğrenme
E) İşbirlikçi öğrenme
19- Simülasyon tekniğinin öğretimde tercih edilmesini sağlayan en
önemli unsur aşağıdakilerden hangisidir?
A) Öğrenci katılımını sağlaması
B) Etkili öğrenmesini sağlaması
C) Tehlikeli durumlarda riski ve maliyeti azaltması
D) Öğretimde duyu organlarının etkisini artırması
E) Dersi ilgi çekici ve zevkli bir duruma getirmesi
20) Soru - cevap öğretim yönteminin işlevlerinden birisi
aşağıdakilerden hangisi değildir?
A) Öğrenciyi çok yönlü bilgilendirmek
B) Öğrencinin bilgi birikimini ölçmek
C) Bilgiyi kullanma yollarını geliştirme
D) Öğrenciler arasında rekabeti sağlamak
E) Öğrenciyi de aktif kılmak
Cevaplar
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
B |
C |
B |
C |
E |
C |
E |
A |
E |
A |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
|
C |
C |
B |
B |
C |
D |
B |
A |
C |
D |
|